"Fejed porba hullik..."
A lefejezés
Az egyik legősibb kivégzési módszer. Persze már sohasem fog kiderülni, hogy a legelső "hivatalosan" elítélt embert milyen eszközzel vagy módszerrel végezték ki. Nincs kizárva, hogy ez a szakadékba taszítás volt. Vagy olyan módon száműztek valakit, hogy annak ott okvetlenül meg kellett halnia, például egy életre alkalmatlan kopár szigeten. Bizonyos néprajzi és régészeti érvek amellett szólnak, hogy az eszköztelen őskorban is voltak kivégzések; ilyenkor a törzs szokásaival szembeszegült, vagy ott valamilyen konkrét bűnt elkövetett személyt mély barlangba, kútba hajították és ott elvérzett vagy éhen halt. Netán befalazták ugyanebből a célból. De olykor elég lehetett az is, ha fegyvereitől megfosztva kilökték a lakóbarlang bejáratán az éjszakába, ahol kardfogú tigrisek és más, az ősember számára félelmetes ellenfelek várták a zsákmányt.
Így hát a lefejezés eredete is ködbe vész. Mindenesetre alkalmazták minden korban és civilizációs központban. A középkorban különben többször, mint az akasztást. Ne feledjük, hogy Európában csupáncsak az 1700-as évek második felében kezdtek úgy igazán gondolkozni általában a kivégzésekről. Akkor sem azok helyességét vetették fel, hanem inkább valamiféle furcsán értelmezett "humanitárius" szempontból azon vitatkoztak, vajon melyik a jobb: az akasztás vagy a fővesztés? A lefejezés mellett olykor neves filozófusok például komoly és hosszas vitákat folytattak - részben nyilvánosan - arról a kérdésről, hogy melyik lehet a kevésbé fájdalmas? Mert ugye, az áldozatot meg kell óvni a kíntól. Azt, hogy mindkettőt eltörölhetnék, senki fejében nem fordult meg. Később orvosok is beszálltak a vitába és a végén a felek oda jutottak, hogy az akasztás biztosan fájdalmasabb. Ezt szabad szemmel is láthatták a kivégzések alkalmával. Elmondható tehát, hogy az akkori mindennapi élet gyakran produkált számukra ilyen lehetőséget és akkor mindenki a vérmérséklete szerint felháborodhatott, örülhetett vagy sajátos, empirikus tudományos kísérleteket "végezhetett". A dolog annyiban azért nem volt nevetséges, hogy számos uralkodó és egyéb törvényalkotó testület ettől tette függővé, egy-egy új törvénykezési forma kialakítása során melyik kivégzési mód mellett teszi le a garast. Az említett vita eredménye arra ösztönözte a hatóságokat számos országban, hogy elhanyagolják az akasztást és az illető államban is a fővesztést, tehát a lefejezést rendeljék el egyetlen és attól kezdve szokásos, megkérdőjelezhetetlen kivégzési módszerként. Volt számos olyan ország, ahol viszont még a tizenkilencedik század első felében együtt engedélyezték a két módozatot, kerékbetöréssel kombinálva (Osztrák Birodalom).
A lefejezéshez a leggyakrabban egy bárdot vagy pallost használtak. Az ókorban Ázsiában és részben a Földközi-tenger vidékén is a bárd volt a kedvelt eszköz. A krétai kultúra kettős bárdját minden bizonnyal ilyen célra is alkalmazták. Természetesen azokban az időkben nemegyszer megesett, hogy az áldozatokat előbb alaposan megkínozták és a végén - már az elítélt számára voltaképpen megmenekülésként - jött a lefejezés, amely véget vetett szenvedéseinek.
Európában sokfelé, és az európaiak nyomán olykor Latin-Amerikában is pallossal dolgoztak a hóhérok. Ennek kezelése sokkal nehezebb volt, mint a bárdé. Tudunk persze olyan nyugat-európai városokról, ahol a kora-középkori hagyományt életben tartva a bakó egészen az újkorig bárdot használt. Volt egy olyan szerszám is, amit bitóbárdnak neveztek. Ez működésében már-már közelített a későbbi guillotine-hoz, csak hát ezt emberi erő működtette. Itt ugyanis az elítéltet egy keményfából készült széles, fatörzsnyi tőke elé térdeltették. A tőke felső részében már egy átlagos emberi nyak méretére a fa félkör alakúan ki volt vágva. A tőke általában elég alacsony volt, a hóhérnak maximum a térdéig ért. Az elítéltet odatérdeltették melléje, aminek persze volt egy ki nem mondott, de az akkori korokban még az egyszerű emberek számára is érthető jelképe. Térdelni ugyanis a templomban szoktak csupán, ott ez a mozdulat a megalázkodás, a végtelen tisztelet jele volt. A kivégzőtőke elé térdeltetett ember szimbolikusan ezzel a testtartással is kénytelen volt kifejezni (ha nem így gondolta és akarta, akkor is), hogy megadja magát az ítéletnek, alázatosan elfogadja a számára kimért sorsot.
A fejvesztés e módja mellett döntött az is, hogy a civilizált országok orvosai ugyan elvetették az akasztást, ami sok szenvedést okozhatott, de később azt állították: a levágott fej is él még néhány percig (mígnem megszűnik az agy vérellátása), a páciens érez is fájdalmat, tehát ez is kegyetlen módszer. De persze messze nem olyan, mint az akasztás, ahol ha a hóhér ügyetlen volt, vagy az elítélt túl könnyű testsúlyú, vagy ha a hóhér nem roppantotta el a csigolyát, bizony a delikvens olykor 5-10 percig is rángatózott az akasztófán. A kor érzékeny lelkű humanistái nem nagyon hittek az orvosoknak, amikor azok a levágott fejek életéről regéltek, és továbbra is teljes mellszélességgel kiálltak a lefejezés mellett. Ennek ellenére szép számmal akadtak olyanok, akik az akasztást tartották jobbnak, ilyen volt például idősebb Alexandre Dumas, a regényíró.
A lefejezés alaposan megviselte a hóhért is. Nem annyira fizikailag - bár testi erőre mindenképpen szükség volt - hanem mert minden egyes lefejezés afféle vizsgának számított. Nem véletlen, hogy a hóhérok egy-egy sikeres kivégzés után írásos igazolásokat kértek a kivégzést elrendelő hatóságtól. És meg is kapták a tanúsítványt, amelyben nevük és a dátumok mellett minden alkalommal ott állt a kívánt megerősítés: X.Y. hóhér a mai napon X. városban az elöljáróság utasítására sikeresen kivégzett ennyi és ennyi embert ezzel vagy azzal a módszerrel.